Asura

Poniższy tekst jest moim tłumaczeniem opisu pochodzącego z oficjalnej wiki GuildWars 2, które powstało na potrzeby serwisu GW2haven.pl.

Asura_tango_icon_200pxCi alchemagiczni wynalazcy choć mali posturą są intelektualnymi gigantami. Wśród Asur przetrwają nie najsilniejsi, ale najmądrzejsi. Inne rasy są przekonane o swojej wyższości opartej na sile, to jednak tylko złudzenia. Pewnego dnia wszyscy będziemy służyć Asurom.

Asury to rasa niewielkich rzemieślników, która przez tysiące lat zamieszkiwała podziemia Tyrii. W 1087 AE do wyjścia na powierzchnię zmusił je Wielki Niszczyciel. W efekcie Asury przystosowały się do życia na powierzchni i szybko stały jedną z najpotężniejszych ras kroczących po Tyrii.

Tworzenie postaci

Asury to również jedna z grywalnych ras Guild Wars 2. Jeśli zdecydujemy się zagrać jednym z jej przedstawicieli będziemy mogli oprócz dostosowania wyglądu naszego małego bohatera wybrać również trzy kluczowe cechy związane z jego życiorysem.

  • Którą uczelnię Asur ukończył
  • Co było jego pierwszym wynalazkiem
  • Kto był jego pierwszym mentorem

Po zakończeniu tworzenia naszej postaci czeka na nas samouczek „Wybuchowy Intelekt” (Explosive Intellect), w którym wraz z Zojją będziemy musieli powstrzymać sporych rozmiarów golema.

Home instance Asur nosi nazwę Laboratorium Rozwoju Stosowanego (Applied Development Laboratory) i mieści się w Rata Sum. Charakterystyczne dla tej rasy umiejętności skupiają się na wykorzystaniu technologii asuriańskich.

Fizjonomia i fizjologia

Według ludzkich standardów Asury są wyjątkowo niskie, zwykle mają zaledwie 120cm wzrostu, tym samym sięgają Nornom jedynie do pasa. Ich ciała cechuje szczupła budowa, jednak ich głowy, ręce i nogi są nieco nieproporcjonalne.Głowy Asur są eliptyczne, szerokie i płaskie, dodatkowo poszerzone znajdującymi się po bokach uszami. Ich oczy na skutek tysięcy lat spędzonych pod ziemią są duże, ich usta zaś szerokie i wypełnione ostrymi zębami przypominającymi kły rekinów. Skóra Asur z reguły przyjmuje odcienie szarości, a ich włosy są ciemne. Na pierwszy rzut oka zarówno żeńskie jak i męskie Asury są do siebie bardzo podobne, odróżnić je można jedynie na podstawie tembru głosu i budowy uszu.

gw070

Niewiele wiadomo w kwestiach rozwoju młodych Asur, za wyjątkiem tego, że Asury przychodzą na świat podobnie jak ludzie, a według jednego z przedstawicieli tej rasy imieniem Budge, młode Asury zdolne są do wypowiadania pierwszych słów już pierwszego dnia swego życia (zakładając, że „Marnminum Numorocarb” faktycznie coś znaczy, w końcu z Asurami nigdy nic nie wiadomo). Przeciętnie Asury żyją około 5-10% dłużej niż ludzie. Jeśli oczywiście nie przytrafi im się wypadek w laboratorium.

Kultura

Asury hołdują inteligencji i jej wyższości nad wszystkimi innymi cechami. Pojedynczy przedstawiciel tej rasy spędzi całe swoje życie budując portfolio pomyślnie ukończonych projektów lub stając się najbardziej znanym specjalistą w jakimś bardzo wąskim i wyspecjalizowanym temacie. Asury wciąż dążą do udowodnienia swojej wyższości, a co za tym idzie wyższości całej swojej rasy. To w efekcie powoduje, że stają się aroganckie, a nawet chamskie wobec innych, szczególnie przedstawicieli innych ras. Zresztą Asury bardzo szybko założyły swoją przewagę intelektualną i magiczną nad pozostałymi mieszkańcami Tyrii postrzegając ich za zdolnych jedynie do służenia jako tragarze, podejmowania ryzyka i zadawania głupich pytań.

Magiczna technologia Asur nie ma sobie równych. Ich eksperymenty z magią widoczne są pod postacią imponujących lewitujących konstrukcji, które widoczne są w miastach i ich pobliżu. Wiele Asur decyduje się studiować trudną sztukę golemancji i tworzy golemy, które zwykle wykorzystywane są do obrony i codziennych prac. Całkowity brak inteligencji i spore rozmiary golemów idealnie uzupełniają się z Asurami. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką ta rasa podarowała całemu społeczeństwu Tyrii jest sieć magicznych bram (Asura Gate), które łączą ze sobą praktycznie wszystkie ważniejsze miasta. Aby zapewnić ich działanie Asury musiały wypracować neutralne stosunki ze wszystkimi rasami.

Asura Gate

Edukacja Asur przyjmuje trzy formy. Początkowo dzieci uczą się w małych grupkach w laboratoriach w obrębie Metrica Province. Kiedy podrosną mogą się zakwalifikować do jednej ze szkół i podjąć w niej dalszą naukę. Wyróżniamy trzy szkoły Asur – Szkołę Statyki (College of Statics), Szkołę Dynamiki (College of Dynamics) i Szkołę Synergii (College of Synergetics). Dodatkowo Asury mogą rozwijać się i kształcić pod okiem mentora zajmując stanowisko asystenta.
Po ukończeniu Szkoły Asury dołączają do niewielkich grupek laboratoryjnych określanych mianem krewe i pozostają w nich do czasu, aż są gotowe przewodzić jednej z takich grup.

gw069

Skrypt asuriański czyli język pisany Asur stanowi jeden z najczęściej używanych języków w Tyrii, jest niezmienną częścią dziedzictwa kulturowego Asur jeszcze z czasów gdy zamieszkiwały podziemia, mimo iż same Asury posługują się językiem nowokrytańskim.

Asury czują się bardzo silnie związane ze swoimi krewnymi, zarówno tymi bliższymi jak i dalszymi. Szanują i czczą swoich przodków, rodziców i dziadków, jednocześnie bardzo czule traktując swoje potomstwo.

Religia

Asury wyznają Wieczną Alchemię (Eternal Alchemy), religię lub jak twierdzą niektórzy przedstawiciele tej rasy – naukę głoszącą, że wszystkie istoty żywe oraz cała magia stanowią część większej całości. Ich życie toczy się wokół studiowania Wiecznej Alchemii – Asury dołączają do jednej ze szkół poświęconych poznawaniu jej, z których każda w inny sposób zgłębia jej tajemnice. Panuje przekonanie, że pełne opanowanie Wiecznej Alchemii da również pełną kontrolę nad Tyrią.

gw068

Inquest, wroga grupa, która odszczepiła się od całej rasy wierzy, że może kontrolować Wieczną Alchemię podobnie jak kontroluje się dowolną inną maszynę. Członkowie Inquest opierają się na kontrolowaniu mocy i wiedzy, a ich eksperymenty są zdecydowanie mniej etyczne i bardziej niebezpieczne od tych przeprowadzanych przez pozostałe Asury. Nie mają nawet oporów przed przeprowadzaniem ich na żywych, czujących istotach.

Rząd

Miejsce zorganizowanego rządu w społeczeństwie Asur zajmują krewe, małe i wydajne zespoły kierowane przez najbardziej doświadczonych z ich członków, zaprojektowane tak aby umożliwić każdemu osiągnięcie szczytu jego możliwości.

Dodatkowo funkcjonuje również rada nazywana Arcane Council. Jej zadaniem jest dbanie o przyziemnie aspekty życia Asur. Członkowie rady zmieniają się, promocja do rady następuje poprzez wykonywanie zadań, które przynoszą korzyści całej społeczności Asur. Jednocześnie rola członka rady nie jest specjalnie pożądana przez Asury gdyż wiąże się ona z niemożliwością samorozwoju i prowadzenia własnych badań.

Imiona

Imiona Asur najczęśćiej są krótkie, ostre i jedno- lub dwusylabowe. Żeńskie imiona często kończą się samogłoskami a lub i, zaś męskie spółgłoską. Dodatkowo często spotykane jest występowanie po sobie dwóch tych samych liter. W społeczeństwie Asur nie funkcjonują nazwiska, zamiast nich aby się wyróżnić ci mali wynalazcy dodają do swoich imion przydomki, nazwy określające ich stanowiska pracy, czy nazwy nawiązujące do ich krewe. Niektórzy przedstawiciele tej rasy decydują się na wzór ludzi przyjąć klasyczne nazwiska, jednak jest to traktowane przez pozostałe Asury jako ekstrawagancja i często ignorowane.

Historia

Asury jako wynalazcy i konstruktorzy przykładają zdecydowanie mało uwagi do przeszłości, skupiając się raczej na przyszłości. To często prowadzi do tego, że wiele z ich historii, odkryć i badań zostaje zapomniane i przepada. Choć wiemy całkiem sporo o kulturze Asur, tajemnicą owiane są losy tej rasy przed wyjściem na powierzchnię Tyrii poza tym, że miały styczność z krasnoludami, dredge’ami i skrittami, które stanowiły dla nich zagrożenie. Pierwotnie sieć magicznych bram Asur sięgała tak odległych miejsc jak Elona czy Kintaj (Cantha), jak również wielu pomniejszych miejsc ulokowanych w całej Tyrii. Bramy były wówczas zasilane za pomocą magii czerpanej z Primordusa – jednego ze Starszych Smoków, którego Asury pomyliły z magicznym pomnikiem lub budowlą.

Primordus jednak zbudził się, wypełnił podziemia swoimi sługami i zmusił Asury do opuszczenia Centralnej Komnaty Transferowej (Central Transfer Chamber), głównego punktu na mapie ich sieci bram. Przepędzone ze swego domu Asury osiedliły się pośród magicznych ruin w okolicach Splamionego Wybrzeża (Tarnished Coast) gdzie szybko opanowały sztukę wykorzystania magicznej energii zarówno w swoich badaniach, jak i w stworzeniu nowej stolicy ponad ziemią.

Mimo iż hordy Starszego Smoka zostały odepchnięte, Asury nie widziały powodu do powrotu do swego dawnego domu. Zamiast tego rozszerzyły swoją sieć bram na terenie Tyrii zazdrośnie strzegąc tajemnic swych wynalazków, pobierając opłaty za możliwość przemieszczania się z ich pomocą i zastrzegając możliwość wykorzystywania ich jedynie w celach pokojowych (przykładowo zgodziły się na budowę Bramy w Ebonhawke celem transportowania tam zapasów i jednostek, jednocześnie nie pozwalając wrogom miasta na przeprowadzenie ataku z wykorzystaniem jej). Sprawiło to, że Asury odgrywają obecnie bardzo istotną rolę w podróżach i kontaktach pomiędzy innymi rasami.

gw069

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *