CLUEDO Podejrzenia

P1140275

Cluedo jest znaną gra detektywistyczną. Każdy kiedyś spotka którąś wersję tej gry, czy którejś z jej podróbek. Tym razem mamy do dyspozycji grę karcianą dla minimum trzech osób. Niewielkie pudełko mieści talię kart opatrzonych klimatycznymi grafikami, które pozwolą wczuć się w klimat miejsca zbrodni. Po tym pozostanie nam już tylko rozwiązać sprawę i udowodnić, że jesteśmy najlepszym z zebranych detektywów.

P1140277

Zaczynamy od przygotowania kart. Każdy z graczy dostaje zestaw swoich kart dokumentacji sprawy. Następnie z kart dowodów wybieramy po jednej karcie podejrzanego, miejsca i narzędzia zbrodni i chowamy je, aby żaden z graczy nie mógł ich podejrzeć. Pozostałe karty dowodów tasujemy i rozdajemy graczom tak, aby każdy otrzymał taką samą ilość kart. Nadmiarowe układamy na stole obrazkami do góry tak, aby każdy mógł swobodnie je widzieć. Gracze mogą też porównywać swoje talie dokumentacji sprawy z kartami dowodów i eliminować niewinnych. Następnie gracze zadają pytania osobie siedzącej po ich lewej stronie o dowolne dwa przedmioty, miejsca czy osoby. Ustalamy tak ich udział w sprawie, jeśli zapytany gracz posiada kartę, o którą pytamy pokazuje ją nam, w wypadku kiedy posiada obie karty, o które zapytamy wybiera jedną którą nam pokazuje. W wypadku kiedy gracz po lewej nie może nam pomóc zadajemy pytania kolejnemu graczowi po lewej. Jeśli żaden gracz nie może udzielić nam pomocy oznacza to, że znaleźliśmy jeden z przedmiotów związanych ze zbrodnią. Gra kończy się kiedy gracz mający pewność przedstawi zarzuty i udowodni gdzie zabito, czym i przede wszystkim – kto to zrobił.

W mojej ocenie pozycja niezła jak ktoś chce szybką partię, przy której trzeba logicznie pomyśleć i podedukować.  Oprawa graficzna mi się podoba, zastrzeżenia mam za to do jakości papieru na jakiej wydrukowano karty. Ale za taką cenę ciężko się spodziewać czegoś lepszego, zwłaszcza patrząc na wydawce. Co do oceny rozgrywki ciężko coś powiedzieć bo w dużej mierze zależy ona od osób z którymi gramy. Ogólnie grę oceniam na 5+/10.

Wydawca Hasbro
Ilość graczy  3 – 4
Wiek 8+
Czas gry  15 min
Cena  23 zł
Zawartość pudełka
  • 15 kart dowodów
  • 6 kart profilowych
  • 60 kart akt zbrodni
Nasza ocena
5.5 out of 10 stars (5,5 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *