Coerceo

Coerceo 1Coerceo jest grą strategiczną przypominająca trochę szachy, czy warcaby. Możemy ją dostać w dwóch wariantach: wersję standardową i wersję delux. Różnią się one od siebie w sumie tylko pudełkiem, a zawartość czyli hexy planszy i  pionki w dwóch kolorach dla graczy są w obu przypadkach takie same.

Wersja standardowa

P1140890_1024x768P1140894_1024x768

Wersja delux

P1140875_1024x768P1140871_1024x768

Grę zaczynamy od rozłożenia planszy składającej się z hexów podzielonych na czarne i białe pola. Na nich rozkładamy nasze pionki i decydujemy kto zaczyna. Cel gry jest prosty – usunąć ostatni pionek przeciwnika zanim on to zrobi.

Aby usunąć pionek należy go okrążyć z trzech stron swoimi pionkami, lub z dwóch stron na brzegach planszy.

Coerceo 2aCoerceo 2bCoerceo 2c

Coerceo 3aCoerceo 3bCoerceo 3c

Pionek nie jest usuwany gdy gracz sam przesunie go pomiędzy pionki przeciwnika.

Coerceo 4aCoerceo 4b

Coerceo 5aCoerceo 5b

Dodatkowo z czasem nasza plansza się zmniejsza przez usuwanie pustych hexów, które stykają się z sąsiednimi 3 lub mniej przyległymi do siebie bokami. Usuniętą płytkę zabiera gracz,  który zszedł swoim pionkiem z danej płytki.

Coerceo 6aCoerceo 6b Coerceo 6c

Zebrane płytki można wykorzystać do usuwania pionków przeciwnika – odrzucając 2  hexy można usunąć z planszy dowolnie wybrany pionek przeciwnika, przy czym, jeżeli zostanie wtedy pusty hex, który zostaje usunięty nie trafia on do żadnego z graczy.  Jeżeli boki którymi pusty hex styka się z innymi nie są przyległe, wtedy nie zostaje on usunięty.

Coerceo 10a Coerceo 10b

Jest to gra godna polecenia zwłaszcza fanom gier strategicznych. Ciekawym urozmaiceniem w stosunku do klasycznych gier tego typu jest zbudowanie planszy z płytek, które stopniowo usuwamy i możemy dodatkowo wykorzystywać, dzięki czemu nagle nie zostajemy z kilkoma pionkami na dwóch końcach dużej planszy.  Gra ta jest nawet dynamiczna, o ile oczywiście nie trafimy na gracza który bardzo długo analizuje każdy ruch. Choć tak naprawdę o to w niej chodzi – o strategię i myślenie, dzięki czemu w 2012 roku zdobyła nagrodę Mensa Select przyznawaną co roku przez amerykańską Mensę dla pięciu gier, które są oryginalne, wymagające oraz dobrze zaprojektowane. Śmiało mogę się zgodzić, że Coerceo spełnia te wymogi. Elementy gry są bardzo dobrej jakości, jednak jak zazwyczaj przy zagranicznych grach na polskie realia cena jest zbyt wysoka w stosunku do tego co znajdujemy w pudełku. Przyczepić mogę się jeszcze do tego, że wersja delux od standardowej różni się jedynie pudełkiem, które przyznam, że jest bardzo ładne (wyprodukowane w Polsce), ale przy różnicy 30$ w cenie wymagało by się od tej wersji więcej. Ogólnie grę oceniam na 7+/10.

Coerceo

Gry do recenzji przekazało:

coerceo

Wydawca COERCEO Company
Ilość graczy 2
Wiek 7+
Czas gry 45 min.
Cena wersja standardowa 39,95$
wersja delux
69,95$
Zawartość pudełka
  • instrukcja
  • 18 czarnych pionków
  • 18 białych pionków
  • 19 hexów planszy
Nasza ocena
7.5 out of 10 stars (7,5 / 10)

 

1 myśl w temacie “Coerceo

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #443 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *