Craftsmen

craftsmenCraftsmen jest grą ekonomiczną, w której naszym zadaniem jest przez trzy lata wyprodukować jak najwięcej dóbr, a potem wysyłać je w świat. Za swoje pieniądze dostajemy dość niestandardowe jak na obecne realia pudełko wypełnione planszą, kartami i wszelkiej maści znacznikami. Całość opatrzona jest ciekawymi, ale jak dla mnie nieco zbyt kolorowymi grafikami. Warto zaznaczyć, że do gry przyda nam się sporo woreczków strunowych na kolorowe drewniane znaczniki. Wśród zawartości znajdziemy jeszcze instrukcje w 3 językach i cóż – przy pierwszych rozgrywkach przyda się je mieć pod ręką. Rozgrywkę która będzie trwać 3 lata (tury) podzielone na 4 pory roku (rundy) zaczynamy od posegregowania odpowiednich talii i potasowania ich.

craftsmen_104328_03_galeria.154725.600x0Rozkładamy również planszę i umieszczamy na niej neutralne znaczniki zasobów, jak i znaczniki graczy na torach punktacji, a po zdecydowaniu o kolejności na torze przebiegu kolejki. Każdy z graczy dostaje tartak, który kładzie przed sobą oraz zestaw znaczników oznaczających robotników i produkty. W kwestii tartaku nasuwa mi się jedna myśl. Podczas przygotowywania wszystkiego do rozgrywki musimy te 6 kart tartaków oddzielić od pozostałych budynków podstawowych, można to sobie oczywiście ułatwić przy pomocy woreczków strunowych lub innego rodzaju segregowania elementów gry, ale zdecydowanym plusem byłoby w tym momencie dodanie tym kartom rewersów, które wyróżniłyby je.

craftsmen_104328_06_galeria.101794.600x0 craftsmen_104328_08_galeria.117925.600x0 craftsmen_104328_12_galeria.100685.600x0

Wszystko szerzej znajdziecie w instrukcji, której nie będę tu przepisywać. Rundy w poszczególnych latach polegają na wysyłaniu swoich robotników do odpowiednich budynków. W zależności od tego, co będziemy potrzebować możemy wysłać ich do Gildii Bankierów, Gildii Budowniczych, Notariusza, Cechu Rzemiosła lub Ratusza. To gdzie i w jakiej kolejności wyślemy robotników da nam odpowiednie profity. Kiedy wszyscy gracze wyślą komplet robotników lub spasują rozpatrujemy kolejno budynki. Gildia Bankierów pozwala nam pozyskać fundusze, następnie gildia budowniczych, jak sama nazwa wskazuje, wybudować budynki, u Notariusza kupimy nowe karty budynków, Cech Rzemiosła pozwala produkować materiały, półprodukty i produkty, a w Ratuszu zmienimy kolejność graczy w rundach i zyskamy dodatkowe punkty akcji czy przywileje. W każdej porze roku wygląda to tak samo z wyjątkiem zimy, w której nie wysyłamy pracowników za to rozpatrujemy działania związane z Gildią Budowniczych i Cechem Rzemiosła. Następnie podliczamy punkty za uzyskane dobra wysłane do magazynu, czy na statki. Dostajemy też punkty za rozbudowę naszych budynków. Po trzech latach sprawdzamy kto zdobył najwięcej punktów.

Na pierwszy rzut oka Craftsmen nie wydaje się grą łatwą, ale po rozegraniu kilku rozgrywek raczej każdy się jakoś w niej odnajdzie, o ile lubi tego typu gry. Dużym plusem jest cena, gdyż nie przekracza 100 zł a mimo to sporo dostajemy, przy czym jakość nie odbiega od przyjętych norm. Wadą gry jest to, że grając w 4 – 5 osób gra się dość wydłuża. Minusem jak i plusem gry jest wykorzystanie kolorów na kartach budynków i kapitału. W przypadku tych drugich fajnym rozwiązaniem są różne kombinacje dodające nam nieco gotówki (np. dwie karty tego samego koloru mają wartość 5, ale trzy to już 10). Budowanie i punktowanie za ułożenie tak, aby kolorki się zgadzały wprowadza trochę niepotrzebnego utrudniania i spowalnia rozgrywkę. Podobnie ułożenie budynków w taki sposób, że w czasie rozpatrywania tego kto gdzie wysłał pracowników mamy fazę budowy przed fazą kupowania budynków. Znacznie przyjemniej byłoby móc wybudować od razu swoją nowo nabytą nieruchomość, ale rozumiem że założenie było takie, aby zbytnio nie ułatwiać tego procesu zmuszając tym samym do dodatkowego myślenia i planowania. Mimo tych niedogodności gra zasługuje na 5+/10.

Wydawca  G3
Ilość graczy  2 – 5
Wiek  12+
Czas gry  ok 120 min
Cena  99,95 zł
Zawartość pudełka
  • plansza do gry
  • 118 kart
  • 28 żetonów
  • 156 drewnianych znaczników
  • instrukcja
Nasza ocena
5.5 out of 10 stars (5,5 / 10)

1 myśl w temacie “Craftsmen

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #375. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *