Ewolucja

ewolucjaEwolucja jest ciekawą grą karcianą przeznaczoną dla dwóch do czterech graczy. Naszym zadaniem jest stworzenie gatunku, który będzie najlepiej przystosowany i uda mu się przetrwać, a te które nie dadzą rady niestety wyginą.

W niedużym, lecz solidnym pudełku dostajemy karty, żetony i kości.Karty opatrzone są prostymi grafikami jednak dobrze oddającymi to co mają nam przekazać i nawet dzieci szybko zauważą co jest czym.

Co do rozgrywki tasujemy talię kart a żetony i kości odkładamy gdzieś aby były pod ręką. Po zdecydowaniu kto zaczyna np. poprzez rzut kością każdy z graczy dostaje 5 kart z talii. Następnie gracz zagrywa swoje karty. Karty pełnią podwójne funkcje, można je zagrać jaszczurką do góry jako nowe zwierzę albo jako cechę na zagrane wcześniej zwierzę. Zagrywamy karty naprzemiennie dopóki każdy z graczy nie spasuje. Następnie możemy przejść do fazy banku żywności, w której to ustalamy ilość dostępnego pożywienia w tej turze poprzez rzut kością/kośćmi i dodaniu odpowiednich modyfikatorów w zależności od ilości graczy. W kolejnej fazie karmimy nasze zwierzaki poprzez umieszczanie na nich kolejno wg kolejności graczy żetonów z banku żywności i ewentualnie rozpatrujemy efekty cech dających nam bonusy w tej fazie. Kolejną, ostatnią już fazą jest wymieranie, podczas którego nienakarmione zwierzęta giną.

ewolucja1 ewolucja2

Podsumowując gra jest bardzo ciekawą  pozycją zarówno dla dzieci jako gra rodzinna, jak i aby pobawić się ze znajomymi. Dzieciom można pokazać zależności zachodzące podczas przystosowywania się gatunków do przetrwania. W opcji ze znajomymi jaka to przyjemność rzucić komuś pasożyta, czy po prostu zjeść mu jego ulubione zwierzątko. A wszystko to tylko po to, aby przetrwać jako najsilniejszy gatunek. Ciekawą opcją jest również możliwość połączenia dwóch zestawów kart, aby rozszerzyć grę z 4 na maksymalnie 8 graczy. Dodatkowo na horyzoncie już są zapowiedziane dodatki w polskiej wersji. Pozostaje tylko czekać na nie. W rozrachunku tego co dostajemy za swoje pieniądze nie jest źle. Karty są dość solidne, a grafiki jasne i zrozumiałe choć wiadomo że mogłyby być ciekawsze i dokładniejsze, ale przedstawiają to co mają przedstawiać. Wadą jest, że chwilami musimy się dwa razy zastanowić aby zrozumieć jak karta działa. Największe niejasności zostały poprawione i można ściągnąć je ze stron wydawcy nawet w wersji do naklejenia na karty. Jest to przyjemna pozycja, którą mogę ocenić na 7/10.

Wydawca G3
Ilość graczy  2 – 4
Wiek  12+
Czas gry  ok 30 min
Cena  39,95 zł
Zawartość pudełka
  • 84 karty
  • 25 znaczników
  • 2 kostki
  • instrukcja
Nasza ocena
7 out of 10 stars (7 / 10)

1 myśl w temacie “Ewolucja

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #369. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *