Kamienie Erenthi

kamienie erenthi 2Kamienie Erenthi są prostą grą karcianą od wydawnictwa Artisan Workshop. Kupując grę dostajemy pudełko po brzegi wypełnione kartami, instrukcję i kod, który możemy wpisać na stronie gry aby dostać dodatkowe materiały do gry, w tym planszę do wykładania kart.

Całość prezentuje się ciekawie z kilkoma mankamentami, ale o tym w ocenie. Na razie zacznijmy od tego o co właściwie tu chodzi. Gracze wcielają się w swoją postać i walczą o tytułowe kamienie, które są źródłem ogromnej mocy. W zależności od rasy kamienie można zdobywać na różne sposoby. Gracze losują postaci, którymi będą grali i może to być człowiek, elf, krasnolud, ork lub zjawa. To kim gramy trzymamy w sekrecie przed innym graczami aż do zakończenia rozdania, choć dość łatwo idzie domyślić się kto kim gra.

kamienie erenthi  10 - KopiaRozgrywkę zaczynamy od przygotowania kart i planszy, jeśli takową posiadamy i chcemy używać. Każdy gracz, poza kartą postaci, dostaje kartę z punktami życia. W narożnikach planszy rozkładamy losowo cztery karty celów, dwie puste, jedna z odnowieniem życia i jedna z kamieniem Erenthi. Na środku planszy ląduje karta rozpoczęcia przedstawiającą dom na skrzyżowaniu. Talie kart tasujemy i rozdajemy każdemu po 6 kart. Wśród nich znajdziemy karty drogi, akcji i karty mapy. W swojej turze gracz może zagrać kartę drogi tak aby pasowała do leżących już na planszy, zagrać kartę akcji na siebie lub innego grackamienie erenthi 4 - Kopiaza albo spasować poprzez odrzucenie dowolnej karty na stos kart odrzuconych. Na koniec tury gracz dobiera karty do 6 i zagrywa karty kolejny gracz. Gra kończy się kiedy któryś z graczy ułoży drogę do kamienia lub skończą się wszystkie karty. W tym momencie gracze ujawniają kim są i sprawdzają czy udało im się zdobyć kamienie według zasad swojej rasy. Następnie możemy zacząć następną rundę. Gra kończy się na ustalonych przez graczy zasadach (ilość rund czy koniec kart nagród).

kamienie erenthi 9 - Kopia

Kamienie Erenthi są ciekawym tytułem. Na minus są na pewno drobne nieścisłości w instrukcji, na szczęście część z nich rozwiana zostaje w dołączanym FAQ. Nie podobają mi się również grafiki, które są trochę przestarzałe jak na dzisiejsze możliwości i to co spotykamy w grach. Ale to rzecz gustkamienie erenthi 6 - Kopiau. Niestety również ukrywanie to kim się gra jest ciężkie bo zbyt łatwo się domyślić kto jaką ma postać i jak można mu pokrzyżować szyki. Największą wadą gry jest to, że mimo że można grać już od 2 osób, to gra w 2 osoby ciągnie się strasznie i jest nudna. Autor gry zaznaczył, że zabawa zaczyna się od 3 osób i tu ma rację, jak dla mnie można by spokojnie napisać, że gra przeznaczona jest dla minimum  trzech graczy.  Plusem jest duża możliwość negatywnej interakcji. Co do jakości wykonanie jest dość porządne, pudełko mieści karty i nie ma w nim zbędnegokamienie erenthi 8 - Kopia miejsca. Co do wykonania samych kart też są w porządku jak dla mnie. Mankamentem jest za to cena bo jednak 55 zł to sporo jak za pudełko kart, ale rozumiem że jest w tym koszt dosłania dodatkowych elementów, które otrzymamy po zarejestrowaniu kodu z gry na stronie. Kamienie Erenthi są dla mnie grą dobrą, po którą czasem warto ściągnąć z półki i po prostu sobie w nią zagrać w kilka osób. Jak dla mnie gra zasługuje na ocenę 5+/10.

 Grę do recenzji przekazał

AW_LOGO_WHITE

Wydawca Artisan Workshop
Ilość graczy  2 – 8
Wiek  8+
Czas gry 30 min
Cena  55 zł
Zawartość pudełka
  • 110 kart
  • instrukcja
  • karta z kodem do gry
Nasza ocena
5.5 out of 10 stars (5,5 / 10)

1 myśl w temacie “Kamienie Erenthi

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #402. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *