Majority 2

majority 2Majority 2 jest grą przeznaczoną dla dwóch graczy. Gra była wydana w Japoni w 2011 roku, a teraz jej Amerykańska wersja walczy o wydanie na kickstarterze, gdzie możemy kupić też Majority w wersji dla 3 do 4 graczy. Kupując Majority 2 dostajemy talię 60 kart podzielonych na 5 frakcji, takich jak czarownice, demony, smoki, anioły, żniwiarze. Do tego dostajemy trochę żetonów złota i tokeny w kolorach kart. Do testów dostaliśmy wersję prototypową, która jest zrobiona z Japońskich kart uzupełnionych o naklejki z angielskimi opisami. Jakość finalnego produktu będzie o wiele lepsza niż przedstawiają zdjęcia i nasz opis. Celem gry będzie zdobycie silniejszych przedstawicieli z frakcji niż przeciwnik.

Majority 2 - 2Majority 2 - 8Majority 2 - 7Majority 2 - 6Majority 2 - 5Majority 2 - 1

Grę zaczynamy od przygotowania tali. Tasujemy ją i rozdajemy obydwu graczom po 4 karty, które będą stanowiły rezerwę gracza. Lądują one przed graczem zakryte. Każdy z graczy dostaje 3 żetony złota, również zakryte. Wybieramy kto będzie zaczynał, osoba ta bierze 6 kart na rękę. Tura składa się z 6 faz. Na początku tury gracz obraca żetony złota, które ma przed sobą, co oznacza, że są one dostępne do użycia. W następnej fazie gracz ma możliwość wymiany wszystkich kart na ręce ze  całą swoją rezerwą. W kolejnej fazie jeśli chcesz możesz dociągnąć karty na rękę, ilość ciągniętych kart zależy od ilości frakcji jakie posiada przeciwnik, jeżeli dopiero zaczynamy grę, to ciągniemy 2 karty, dodatkowo nasz przeciwnik dociąga jedna kartę do swojej rezerwy. W czwartej fazie możemy zagrać kartę z ręki za darmo , przy czym nie działają wtedy jej dodatkowe zdolności. Kartę kładziemy w jednej z trzech kolumn. W następnej fazie zagrywamy karty. Możemy zagrać tyle kart ile chcemy, o ile pozwalają nam na to fundusze. Każda karta w prawym górnym rogu ma swój koszt, który musimy zapłacić, aby ją zagrać, w tym celu obracamy odpowiednia ilość żetonów złota. Na niektórych kartach są także dodatkowe warunki, które należny spełnić, aby móc ją zagrać. W tej fazie automatycznie po zagraniu karty używamy jej zdolności, dzięki którym możemy zdobyć przewagę lub przeszkodzić przeciwnikowi. W następnej kolejności sprawdzamy kolumny. Jeżeli w którejś jest 5 lub więcej kart tworzymy frakcję. Jeżeli wśród tych 5 kart nie ma przynajmniej 3 z tej samej frakcji, karty zostają odrzucone. Jeżeli są 3 lub 4 karty z tej samej frakcji, wybieramy jedną z nich jako reprezentanta, natomiast resztę kart odrzucamy oraz dostajemy jeden żeton złota, jeżeli wszystkie 5 kart jest z tej samej frakcji także wybieramy jedną z nich, ale otrzymujemy 2 żetony złota. Po zakończeniu tej fazy przechodzimy do ostatniej, szóstej, w której przekazujemy karty z ręki przeciwnikowi i rozpoczyna on swoją turę składająca się z tych samych faz. Jeżeli w tym momencie, gracz, który otrzymuje karty ma 5 reprezentantów frakcji kończymy grę. Gracze podliczają ilość gwiazdek na kartach swoich reprezentantów i dodają do nich ilość posiadanego przez siebie złota. Wygrywa gracz który zdobędzie więcej punktów.

Majority 2 - 3

Przechodząc do oceny, trudno byłoby oceniać jakość wykonania mając na uwadze, że gra którą testowaliśmy jest prototypem, jednak mimo wszystko karty są bardzo dobrej jakości. Jeżeli chodzi o grafiki to zależnie od gustów mogą się podobać lub nie, mnie osobiście przypadły one do gustu. Wykonane są w typowo japońskim stylu chibi, ich dużym plusem jest to, że nie są przesłodzone. Zasady gry nie są trudne i po rozegraniu 1-2 rund bez problemu się je zapamiętuje. Gra nie dłuży się, jest lekka, a czas grania raczej nie przekracza podawanych przez autora 45 minut.  Ciekawym rozwiązaniem jest dzielenie między graczami ręki, co zmusza nas do myślenia, analizowania, które karty zagrać, aby zdobyć przewagę i pokrzyżować szyki przeciwnikowi. Tak naprawdę każda decyzja, czy to o wymianie kart, czy ich dociągnięciu czy też zagraniu może mieć duże znaczenie. Co jest rzadkie w grach karcianych, dużej roli nie odgrywa szczęście czy losowość, za to duże znaczenie ma właśnie strategia. Spora jest interakcja pomiędzy graczami, na wiele sposobów możesz próbować przeszkodzić przeciwnikowi, a to zagrywając kartę, która jemu by się przydała, a to wymieniając karty z ręki na rezerwę, tylko po to aby uniemożliwić mu zdobycie jakiejś karty. Jak zwykle przy zagranicznych produkcjach minusem jest cena, która w odniesieniu do polskich realiów jest wysoka w stosunku do tego co dostajemy. Grę oceniam na 7/10.

Majority 2 - 4

Grę do recenzji przesłało wydawnictwo

Ninja-Star-Logo

Wydawca Ninja Star Games
Ilość graczy 2
Wiek  13+
Czas gry  45 min
Cena 35 $
Zawartość pudełka
  • 60 kart
  • 5 kolorowych tokenów
  • żetony złota
  • znacznik gracza
Nasza ocena
7 out of 10 stars (7 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *