Scrabble ŁamiSłówka

łamisłówka

Są takie gry, które towarzyszą nam od tylu lat, że czasem ciężko myśleć o nich jak o planszówkach, czy karciankach w obecnym tego słowa znaczeniu. Bo czy ktoś najzwyklejszego Chińczyka (czy też Człowieku nie irytuj się) tak od razu wrzuci do jednego worka z Talismanem albo Grą o Tron? Ze względu na swoją popularność gry te często doczekują się najróżniejszych nowych wydań. Czasem jest to tylko zmiana szaty graficznej, odświeżenie jej tak, aby pasowała do obecnych trendów, a czasem zdecydowanie nowy wariant znanego tytułu. Dziś zajmiemy się tym drugim, a to za sprawą wariacji ponadczasowego układania literek. Przedstawiamy Scrabble ŁamiSłówka.
łamisłówka

Grę rozpoczynamy od wylosowania pierwszego gracza, kiedy to ustalimy każdy bierze odpowiednią liczbę płytek. W zależności od ilości graczy dla 2 graczy po 54 płytki, dla 3 – 36 płytek a dla 4 – 27. Płytki układamy przed sobą literami do dołu. Odwracamy 7 literek ze swojego stosu, z których będziemy układać słowa. Na koniec swojej kolejki odwracamy kolejne płytki, tak aby zawsze mieć przed sobą 7 odsłoniętych płytek. Słowa układamy tak aby płytki przylegały do siebie wycięciem w dowolny sposób – pod warunkiem że słowo jest poprawne. Nie ma znaczenia, czy wyraz czytany będzie od przodu, od tyłu, czy na ukos. Możemy również w dowolny sposób korzystać ze słów ułożonych przez innych o ile płytki przylegają do siebie, a wyrazy są poprawne.  Nie możemy również przesuwać już ułożonych płytek, co oznacza, że możemy dopasowywać swoje tylko tak, aby pasowały wycięciem do już leżących. Poza płytkami z literami znajdziemy 4 płytki z akcjami specjalnymi. Dokłada się je na koniec swojej kolejki do dowolnej litery jaką gracz użył w danej kolejce.

łamisłówka

Pauza powoduje że kolejny gracz traci kolejkę.

łamisłówka

Zamiana zmienia kierunek gry.

łamisłówka

Daj 2 powoduje przekazanie 2 płytek dowolnym graczom spośród odkrytych lub zakrytych płytek.

łamisłówka

Daj 3 powoduje przekazanie 3 płytek.

W razie braku możliwości ułożenia słowa można zagrać tylko płytkę akcji, a w razie braku możliwości nawet tego ruchu można wymienić płytki poprzez wmieszanie tych, które chcemy wymienić w nasz stos do losowania i dobranie do 7 odkrytych. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich płytek.

DSC00430 - Kopia (Kopiowanie)

Scrabble w wersji łamisłówka sprawia dobre wrażenie. Wykonanie jest solidne, a płytki duże i porządnie wykonane. Literki są nadrukowane bezpośrednio na płytki, a nie tylko na zasadzie naklejki co daje szansę na dłuższe przetrwanie gry w dobrym stanie. Całość zapakowana jest w plastikową puszkę, co ułatwia zabieranie gry ze sobą, choć jak dla mnie mogła by być spokojnie mniejsza i poręczniejsza. Dzięki rezygnacji z planszy i liczenia punktów za słowa gra wyrównuje szanse nawet z młodszymi graczami, a co za tym idzie możemy potraktować ją jako edukacyjną. Scrabble to już gra klasyczna dająca rozrywkę od wielu lat, dlatego ciężko ją oceniać. Jednak starając się ocenić tą konkretną wersję zasługuje ona na  6,5/10.

Wydawca  Mattel
Ilość graczy 2 – 4
Wiek 10+
Czas gry
Cena  94,95 zł
Zawartość pudełka
  • 108 płytek z literami
  • instrukcja
Nasza ocena
6.5 out of 10 stars (6,5 / 10)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *