Slapshot

P1140784Ta gra pokonała 8054 km w linii prostej aby zostać przez nas ocenioną. Slapshot jest grą karcianą, w której prowadzimy drużynę hokeja.

Grę dostajemy w sporym pudełku jak na to, że znajduje się w nim talia kart, plansza, na której podliczamy punkty i tokeny dla każdego gracza. Wykonanie całości jest na bardzo wysokim poziomie, począwszy od pudełka, a skończywszy na grafikach na kartach. Czarna tektura kryje w sobie, poza kolorowymi kartami z ciekawymi grafikami, wypraskę umożliwiającą nam podzielenie tali na trzy osobne części, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na szykowanie każdej talii,  bo akurat się coś pomieszało.

 Grę zaczynamy od P1140787przygotowania toru punktacji i rozłożeniu w odpowiednich miejscach pod nim talii z napastnikami, obrońcami i bramkarzami. Każdy menadżer wybiera kolorowy token i kładzie go na miejscu oznaczonym „Preseason” na torze punktacji. Następnie tworzymy swoje drużyny, w ten sposób, że każdy z graczy ciągnie karty (po jednej), aż wszyscy będą mieli  6 kart, przy czym drużyna musi składać się z 3 napastników, 2 obrońców oraz 1 bramkarza. Karty mają wartości 0-10 i oczywiście wyższa wartość karty oznacza lepszego zawodnika. Gdy mamy już swoje drużyny możemy rozpocząć grę. W swojej turze gracz wykonuje jedną z trzech możliwych akcji. Może handlować z innym graczem. Polega to na tym, że wybiera się gracza z którym chce się dokonać wymiany, musi on rozłożyć na stole swoje karty (zasłonięte) z których wybieramy jedną, która dodajemy do swojego zespołu, w zamian oddajemy swoją kartę tego samego typu, przy czym nie może to być karta którą wzięliśmy, nawet jeżeli jest słabsza od naszych. Drugą możliwą akcją jest draft.  Wybieramy kartę, której chcemy się pozbyć, kładziemy ją na spód odpowiedniej talii i bierzemy w zamian kartę z wierzchu, którą musimy zaakceptować bez względu na jej wartość. Ostatnią  z akcji jest rozegranie meczu z wybranym graczem. Rozgrywa się on na zasadach karcianej wojny. Każdy z graczy rozgrywających mecz układa karty swojej drużyny w dowolnej kolejności i kładzie zasłonięte przed sobP1140793ą. Odsłaniamy kolejne karty i porównujemy ze sobą – karta o wyższej wartości zdobywa gola. Wygrywa drużyna z większą ilością punktów. W razie remisu reorganizujemy swoje drużyny i odbywa się dogrywka na zasadzie nagłej śmierci. Token wygranego przesuwa się o miejsce w górę na tablicy wyników. Podczas meczy obowiązują jeszcze dodatkowe zasady. Gracz inicjujący mecz jest Gościem, natomiast jego przeciwnik Gospodarzem. Gospodarz zaczyna z przewagą jednego gola, co często może przeważyć o wygranej. Bramkarz niezależnie od wartości karty zapobiega strzeleniu gola (wyjątek – Tiny Tim zawsze zdobywa punkt przy bramkarzu) oraz nie zdobywa goli, chyba że spotka się dwóch bramkarzy, wtedy ten o wyższej wartości zdobywa punkt. W talii są 4 karty oznaczone czerwonym krzyżem, są to bruiserzy, którzy mogą przysporzyć sporo kłopotu. Każda karta która spotka bruisera zostaje ranna, przy czym wyższa karta nadal punktuje. Kontuzjowani zawodnicy są od razu wycofywani z gry, a po meczu są wymieniani na nowych na zasadzie draftu. Gdy token jednego z graczy znajdzie się na polu oznaczonym „Playoffs” kończy się sezon i drużyna tego gracza oraz drużyna gracza będącego na drugim miejscu gra o mistrzostwo. Aby wyłonić zwycięzcę rozgrywa się serię 7 meczy.

P1140788

Gra na pewno przypadnie do gustu fanom hokeja, ale myślę że nie tylko. Jest to ciekawa pozycja, dobrze nada się zarówno na wieczorne granie z rodziną jak i na spotkania ze znajomymi. Przy większej ilości chętnych można całkiem śmiało robić turnieje, które zresztą cieszą się popularnością w USA. Plusem jest to, że gra jest prosta i dynamiczna, zasady rozgrywania meczy przypominają grę w wojnę. Można być miło zaskoczonym jak dużo zabawy może ona dać. Nie polecam grania w 2 osoby, gdyż wtedy gra staje się trochę monotonna i wiele traci. Jeżeli chodzi o jakość to jak już wcześniej wspomniałam jest na wysokim poziomie. Jednak patrząc na cenę, w stosunku do tego co znajdujemy w pudełku, to na polskie realia może się ona wydać nieco wysoka. Ogólnie grę oceniam na 7/10.

Grę przesłali do recenzji:

columbia games logo

Wydawca  Columbia Games
Ilość graczy  2 – 6
Wiek  8+
Czas gry  30-60 min
Cena  24,98 $
Zawartość pudełka
  • 54 karty
  • plansza punktowa
  • 6 znaczników graczy
  • instrukcja
Nasza ocena
7 out of 10 stars (7 / 10)

1 myśl w temacie “Slapshot

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #391. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *