Story Cubes

story_cubes00001Tym razem trafiła nam się gra-nie-gra. W zasadzie ciężko powiedzieć, czy Story Cubes można zaliczyć do typowych gier, czy raczej do czegoś co posłuży co najwyżej do zabawy i rozwijania wyobraźni. Małe pudełeczko kryje w sobie 9 kości sześciościennych. Na każdej ściance kości znajduje się inny obrazek.

story_cubes00005Grę rozpoczynamy od rzutu wszystkimi kośćmi. Następnie osoba rzucająca przygląda się obrazkom i układa z nich historię. I to w sumie tyle. Inni mogą oceniać czy im się podobało, czy nie. Wszystko zależy od tego kto gra i jak umie bawić się słowem.

Słów kilka od Kat:
Szczerze mówiąc nie do końca wiem, co myśleć o Story Cubes w kategorii gier. Owszem, podczas spotkania ze znajomymi można się pobawić kostkami tak „dla śmiechu”, szczególnie jeśli w tym gronie znajdą się osoby z talentem do snucia opowieści, i tych realistycznych i tych całkowicie oderwanych od wszelkich znamion realizmu. Niestety ta zabawa w moim odczuciu jest bardzo krótkotrwała, dość szybko może się przejeść i znudzić, chyba że naprawdę dysponujemy towarzystwem zapalonych (nie mylić ze spalonych) bajarzy. Osobiśstory_cubes00008cie potencjał Story Cubes widzę raczej w zestawie z dziećmi. I to nie tylko ze względu na rozwijanie wyobraźni. Owszem, wyobraźnia ważna rzecz, ale obrazkowe kostki wykorzystać można również podczas nauki języka. Zaczynając od naszej ojczystej mowy, a kończąc na dowolnym języku obcym. Budowanie wypowiedzi, panowanie nad jej spójnością, poprawnością, umiejętność wykorzystywania wyrazów bliskoznacznych oraz przemyślenia co i w jakiej formie chcemy przekazać odbiorcy. W czasach gdy czytanie ze zrozumieniem jest umiejętnością niemal nieosiągalną, a nawet krótka wypowiedź na dany temat przysparza więcej problemów niż włosów na głowie, rozwinięcie tych umiejętności w formie niewinnej gry w kostki może być połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Kto kiedykolwiek miał okazję przeczytać, jak brzmią krótkie odpowiedzi na pytania na sprawdzianach, jak czasem trudno zrozumieć „co autor miał na myśli”, ten zrozumie.story_cubes00006

Ciężko ocenić całość. Ogólnie kości są nieźle wykonane, pomysł na grę też niczego sobie. Zwłaszcza dobry do rozwijania wyobraźni u dzieci. Wariant z grą jednoosobową jest ogólnie bezsensu. Największym mankamentem jest cena, która nie jest adekwatna do tego co dostajemy. Za 9 kości cena powinna wynosić 10-15 zł a niestory_cubes00010 ponad 30. Niestety ktoś chciał sporo wyciągnąć na sprzedaży. Do tego mamy bardzo dużo dodatków po 9 i 3 kostki wprowadzające kolejne symbole do gry. Zestawyte są z reguły tematyczne, a cała gra jest niezależna językowo. Jako fajną zabawkę do rozwijania u dzieci  mógłbym ocenić wysoko ale jako grę dam tylko i wyłącznie 4,5/10.

Wydawca  Rebel.pl
Ilość graczy 1+
Wiek  6+
Czas gry  2 – 20 min
Cena 39,95 zł
Zawartość pudełka
  • 9 kości
  • instrukcja
Nasza ocena
4.5 out of 10 stars (4,5 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *