Tajemnica ostatniego seansu

tajemnica-ostatniego-seansuJest to gra wydana przez Departament Gier, której motywem przewodnim jest film polski. Gra ta była dostępna poprzez portal Polakpotrafi.pl, gdzie projekt ten zakończył się sukcesem.

Udało się zebrać ponad 9 tysięcy na wydanie gry, której egzemplarz można było nabyć już od 35 zł. I co dostajemy za swoje pieniądze? W sumie ładną planszę przedstawiającą kino. Z ciekawostek, plansza podklejona jest materiałem, dzięki czemu przetrwa dłużej. Jeśli chodzi o jakość grafik, to można by się przyczepić, że są proste, te najbardziej skomplikowane są po prostu dobrze przerobionymi kadrami ze znanych polskich filmów, ale nie jest to minus tej gry. Cały jej urok jest właśnie w tej prostocie, dzięki czemu karty są czytelne i wiadomo o co chodzi, a dla osób, które mają trochę więcej lat na karku, wycięte kadry mówią wiele, gdyż znajdziemy tam sporo klasyków z okolic lat 80-tych. O co w tym chodzi? Mianowicie naszym zadaniem jest odnaleźć rolkę z brakującym filmem, inaczej nie wydostaniemy się z kina. Cała zabawa przypomina stare Cluedo. Zbieramy poszlaki i wykluczamy możliwości.

tajemnica-ostatniego-seansu-5

Grę zaczynamy od przygotowania planszy, potasowania kart i umieszczenia ich w odpowiednich miejscach na planszy, jedna karta filmu dodatkowo ląduje pod planszą (to jest zaginiony film), resztę rozdaje się graczom w odpowiedniej ilości w zależności od tego w ile osób gramy, a pozostałe karty lądują w magazynie filmowym oraz po jednej w damskiej i męskiej toalecie. Po ustaleniu kolejności między graczami można zacząć grę. Gracze zaczynają w poczekalni i następnie wykonują ruch o 1 lub 2 pola, jeśli napotkają innego gracza mogą go zapytać o poszukiwany film (o jakąś cechę filmu). Możliwe są jeszcze do wykonania akcje związane z kartami przedmiotów, plakatów czy szatni, w zależności co widnieje na danej karcie. Na zakończenie każdej 4 tury w każdej rundzie gracze znów spotykają się w poczekalni. Po tym zostaje odkryta kolejna karta wydarzenia i gracze powtarzają kolejne etapy rundy. Gra kończy się po 12 rundzie czwartej tury lub wcześniej, jeśli któremuś graczowi uda się odnaleźć zaginiony film, w tym celu musi udać się do pomieszczenia kinooperatora i powiadomić ducha kina o cechach poszukiwanego filmu. Za każdą cechę którą określi poprawnie otrzyma 2 pkt, następny gracz tylko 1 pkt. W tym samym miejscu można zgłaszać tytuł zaginionego filmu, pod warunkiem, że pobrano wszystkie filmy z magazynu filmowego. Gracz mówi jaki film zaginał, następnie reszta potwierdza, że nie znajduje się u nikogo na ręce. Jeśli nikt filmu nie posiada sprawdza się również filmy w toaletach. Jeśli tam również go nie ma, sprawdza się kartę pod planszą. Za poprawne wskazanie gracz otrzymuje 3 pkt, jeśli jednak się pomylił otrzymuje -2 pkt, a gracze próbują dalej ustalić tytuł zaginionego filmu. Wygrywa gracz z największą ilością punktów na koniec gry.

tajemnica-ostatniego-seansu-3tajemnica-ostatniego-seansu-4

Zacznijmy od oceny samej mechaniki, jest ona prosta i przyjemna, skupia się na dedukcji jak w przytoczonym już Cluedo, z tą różnicą że posiadamy pewne karty przedmiotów akcji czy zdarzeń, które mogą wpływać na rozgrywkę. W grze najlepiej odnajdą się osoby nie tylko lubiące tego typu gry, ale przede wszystkim przypadnie ona do gustu osobom mającym 30+ lat, dla których znajdujące się na kartach filmy coś znaczą. Choć ja, jako przedstawiciel przedziału 20+ też znam większość z tych tytułów. Innym, którzy nie znają mogę po prostu polecić te filmy, zwłaszcza, że tytuły są tak dobrane że można je bez przeszkód oglądać legalnie i za darmo. Co do jakości elementów w stosunku do ceny nie można się tu do niczego przyczepić. Jest to po prostu na rewelacyjnym poziomie, mimo że jest to pierwsza planszówka wydana przez to wydawnictwo. Jedynym mankamentem było długie oczekiwanie na przesyłkę spowodowane opieszałością osób wspierających projekt z wypełnianiem ankiet z danymi, więc nie jest to wina wydawnictwa. W pudle nie znajdziemy wiele elementów, ale nie potrzebujemy ich.  Ode mnie ta gra może spokojnie dostać 8/10.

 tajemnica-ostatniego-seansu-1

Wydawca  Departament Gier
Ilość graczy  2 – 5
Wiek  12+
Czas gry  ok 90 min
Cena  35 zł
Zawartość pudełka
  • plansza do gry
  • notatniki graczy
  • instrukcja
  • 55 kart
  • 5 pionków graczy
  • pionek toru czasu 
Nasza ocena
8 out of 10 stars (8 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *