The Art of Science

art of science

Są gry, przy których się odpoczywa, bawi i relaksuje. Są też gry, przy których trzeba maksymalnie wytężyć umysł, skupić się i zabłysnąć wiedzą. Taką grą jest The Art of Science szwedzkiego wydawnictwa Acabo Games.

Gry edukacyjne zwykle kojarzą się z produktami familijnymi, przeznaczonymi raczej do wspomagania rozwoju intelektualnego najmłodszych graczy. Nasi sąsiedzi zza Bałtyku poszli o krok dalej. The Art of Science to gra edukacyjna dla dorosłych. Jej grupą docelową jest środowisko akademickie, a jednym z wymagań – ogromna wiedza na poziomie uniwersyteckim.

art of science

W całkiem sporym pudełku znajdziemy planszę oraz 330 kart z pytaniami z 6 różnych dziedzin: matematyki, biologii, chemii, fizyki, technologii oraz wiedzy ogólnej. Dodatkowo do gry dołączono również 6 pionków, kostkę i karty przeznaczone do zapisywania punktacji. Co trzeba przyznać jakość wykonania całości stoi na bardzo wysokim poziomie. Pionki oraz kostka są drewniane, proste ale bardzo estetyczne. Zadbano również o takie detale jak kartonowe stojaki do kart.

art of science

Zasady są proste. Na początku każdy ustala ile punktów w każdej dziedzinie będzie musiał zdobyć aby wygrać. Gracze poruszają się po planszy, na której kolory pól odpowiadają kategoriom pytań: żółty – matematyka, zielony – biologia, fioletowy – chemia, czerwony – fizyka, różowy – technologia i brązowy – wiedza ogólna. Liczby na polach określają za ile punktowane jest pytanie. Dla urozmaicenia wprowadzono kilka pól specjalnych, na których możemy albo ponownie rzucić kością, albo wybrać, z której kategorii chcemy odpowiadać, czy też wyzwać jednego z przeciwników na pojedynek. Jak łatwo się domyślić prawidłowo udzielona odpowiedź zapewnia nam punkty. Dodatkowo w pewnych sytuacjach odpowiedź nieprawidłowa powoduje utratę punktów w danej kategorii, chyba że ta została już zamknięta, czyli zdobyliśmy w niej maksymalną ilość punktów.

 art of science

Gra nie należy do prostych. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że nie została wydana w polskiej wersji językowej więc nawet posiadając odpowiedni poziom wiedzy musimy dodatkowo dość biegle władać językiem angielskim (chyba, że komuś bliżej do szwedzkiego). Jest specyficzna, promuje naukę, zdobywanie wiedzy, wręcz bycie kujonem. The Art of Science to bardzo wymagająca gra typu quiz, która dodatkowo została rewelacyjnie wykonana. 330 kart po 6 pytań na każdej czyli łącznie blisko 2000 pytań gwarantuje przynajmniej częściową regrywalność.

art of science

Jednocześnie nie jest to gra dla wszystkich. Jeśli nauki ścisłe nie są Waszą mocną stroną ani pasją myślę, że może się okazać męcząca (aczkolwiek po kilku rozgrywkach części pytań i odpowiedzi można się już wyuczyć więc za każdym razem gra staje się odrobinę łatwiejsza). Chociaż wiele pytań mnie pokonało gra mimo wszystko przypadła mi do gustu. Oceniam ją na 6,5/10.

art of science

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo

acabo games

Wydawca  Acabo Games
Ilość graczy  2-6
Wiek 18+
Czas gry  ok 45-90 min
Cena  55 €
Zawartość pudełka
  •  instrukcja
  • 330 kart
  • plansza
  • 6 pionków
  • kostka
  • karty punktacji
Nasza ocena
6.5 out of 10 stars (6,5 / 10)

1 myśl w temacie “The Art of Science

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #493. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *