The Spoils

the spoils boxThe Spoils jest kolekcjonerską gra karcianą stworzoną przez Tenacious Games, a obecnie będącą własnością Arcane Tinmen. Do przetestowania otrzymaliśmy biały Box of Awesomeness, który zawiera dobry pakiet startowy dla nowych graczy jak i niezłe uzupełnienie dla tych bardziej doświadczonych. Zawiera on 5 gotowych talii, które mogą posłużyć od razu do grania, albo do stworzenia mocniejszych talii. Poza taliami znajdziemy w pudełku 10 rzadszych kart, które możemy wykorzystać jako wzmocnienie.

spoils w pudelku

Zaczynamy od przygotowania talii. W boxie mamy już kilka gotowych, które mogą nam posłużyć od razu do grania i jest to dobrym rozwiązaniem dla graczy, którzy nie wiedzą jeszcze czym się to je. Z talii wyciągamy kartę Frakcji (Faction) i dwie karty Surowców (Resources), resztę kart tasujemy i odkładamy obok. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie kości D20 i D6, na których ustawiamy 25 punktów wpływów (influence) które tracimy kiedy jesteśmy atakowani. Ustalamy, który gracz zaczyna, a następnie gracze dobierają karty na rękę. Gracz zaczynający bierze 8 kart, gracz drugi kart 9. W swojej turze gracz zagrywa Resources lub dobiera jedną kartę na rękę. Następnie może zagrać kartę za odpowiedni koszt wystawionych surowców. Karty jakie gracz może zagrać w swojej turze to:

Resource-GreedResource-RageResource-Elitism
Resource (zasoby) – podstawowe karty, za które pokrywamy koszt zagrania innych, występują w 5 rodzajach

4rm0r3d 31f Delusive Strumpet EnsorcelledFamiliar
Characters (postaci) – tymi kartami atakujemy przeciwnika, posiadają różne parametry siły, życia i prędkości

0p3r4710n1337H4x0rz Headhunting CircumspectHijacker
Tactics
(taktyki) – karty jednorazowego użytku, których efekt działa w chwili zagrania karty, możemy je zagrywać również w odpowiedzi na zagrania przeciwnika

Inadequate Wand SmearCampaign Rune of Concealment
Items (przedmioty) – karty, które mają stały efekt w grze

Vast Mastabatorium Department of Rejections HeistTrainingGrounds
Locations (lokacje) – również mają stałe działanie w grze, ale mogą być atakowane i zostać zniszczone

Talię składamy tak, aby grało nam się najwygodniej  i staramy się doprowadzić do spadku wpływów przeciwnej frakcji poprzez atakowanie jej naszymi kartami. Wygrywa gracz, który pozbawi przeciwnika wpływów.

spoils cards

Oceniając ten zestaw jest całkiem fajny jeśli chce się zacząć przygodę z The Spoils. Daje sporo możliwości albo grania jedną z gotowych talii albo złożenia z nich jednej mocniejszej. Jakość wykonania kart jest na wysokim poziomie, pudełko jak na karton też nie jest kiepskie. Jakość grafik jest świetna, każda karta zaskakuje i przyjemnie się na nie patrzy. Sama rozgrywka, cóż zależy od tego z kim i czym gramy dlatego ciężko oceniać samą rozgrywkę. Powiedzieć mogę tylko, że gotowymi taliami gra się całkiem spoko zwłaszcza jeśli się nie miało wcześniej styczności z tą grą. Osobiście nie lubię gier kolekcjonerskich już od czasów początków Magica, tu jest odrobinę lepiej niż w wypadku najsławniejszej kolekcjonerskiej karcianki na rynku, ale też na dłuższą metę nie przemawia ona do mnie gdyż nie widzę sensu w wydawaniu pieniędzy na kolejne boostery w poszukiwaniu potrzebnej karty. Dodać mogę, że The Spoils ma szeroką scenę turniejową, a Polacy zajmują wysokie miejsca w rankingach dlatego oceniając bezstronnie i nie biorąc pod uwagę mojej awersji do kolekcjonerskich gier karcianych oceniam grę na 6/10.

 Grę do recenzji przekazało wydawnictwo

Arcane Tinmen

Wydawca Arcane Tinmen
Ilość graczy  2+
Wiek  13+
Czas gry  ok 30 min
Cena  69,95 zł
Zawartość pudełka
  • 5 x 40 kart
  • 10 losowych rzadkich kart
  • instrukcja
  • duże pudełko na karty
Nasza ocena
6 out of 10 stars (6 / 10)

1 myśl w temacie “The Spoils

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #453 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *