The World’s Smallest Sports Games – Famous Fairways

famous-fairwaysGolf to dość kontrowersyjny sport. I nie mam tu na myśli zaciętych pojedynków do ostatniej sekundy, niemiłosiernie bolesnych i jakże widowiskowych kontuzji, krwi, potu i łez. Największa kontrowersja golfa polega zwyczajnie na tym, że dla wielu ludzi nie jest on sportem samym w sobie, a jedynie trącającą luksusem i burżuazją wersją niedzielnego spacerku po łące.

Dziś przekonamy się jak sport ten prezentuje się w wydaniu karcianym. Przed Wami kolejna odsłona najmniejszych gier sportowych czyli The World’s Smallest Sports Games – Famous Fairways.Żeby tradycji serii najmniejszych gier stało się zadość również i w tym przypadku mamy do czynienia z zaledwie 11 kartami, przy czym dwie z nich pełnią rolę podręcznych ściągawek, a do faktycznej gry wykorzystywanych jest jedynie 9. Dodatkowo przydadzą się jeszcze kartka i coś do pisania oraz drobne monety, guziki czy inne znaczniki, po 9 dla każdego gracza oraz jedna oznaczająca dołek.

famous fairways

Na początek musimy zdecydować ile dołków chcemy rozegrać oraz przypisać każdemu dołkowi odpowiedni par czyli liczbę przewidywanych uderzeń potrzebnych do wbicia piłeczki. Jak podpowiada instrukcja dla pola składającego się z 9 dołków przeważnie dwa z nich mają par 3, dwa par 5, a pozostałe pięć – par 4. Par oznacza jednocześnie ile kart terenu należy wylosować przed każdym dołkiem.

famous fairways

Rozpoczynając każdy dołek obaj gracze umieszczają po jednym swoim znaczniku po lewej stronie ułożonych w ciąg kart po czym pierwszy z nich za pomocą kolejnego znacznika wybiera kij, którego zamierza użyć. Każdy kij może być użyty tylko raz na cały dołek. Każdy również ma określony zasięg uderzenia, przy czym dwa najmocniejsze zarezerwowane są jedynie dla dołków par 4 i par 5.

famous fairways

Żeby nie było zbyt łatwo pole usiane jest pułapkami – piaskowymi, wodnymi oraz miejscami gdzie trawa jest na tyle wysoka, że zmienia parametry uderzenia. Jeśli piłeczka wyląduje w wodzie przed następnym uderzeniem będziemy musieli zapłacić jednym znacznikiem za wyłowienie jej, jeśli trafi wprost w piasek wybicie jej z niego poskutkuje tym, że niezależnie od użytego kija piłeczka przemierzy najwyżej 4 pola, zaś wydostanie jej z wysokiej trawy spowoduje, że  będziemy musieli skorzystać z najmniejszego dystansu dostępnego dla wybranego kija.

famous fairways

Po każdym uderzeniu kolejka przechodzi na gracza, który jest dalej od dołka, a rozgrywka trwa do momentu gdy obaj gracze umieszczą piłeczki w dołku. Wtedy też podliczana jest ilość uderzeń, których potrzebowali do osiągnięcia celu. Każde uderzenie (oraz „wykupienie” piłeczki z wody, czy zapłata za ukończenie dołka jeśli do wyboru nie został już żaden kij) powyżej liczby par daje +1 punkt, każde poniżej -1, a w końcowym rozrachunku wygrywa gracz z mniejszą ilością punktów.

famous fairways

Nie mogę powiedzieć, że lubię golf. Oglądany jest zwyczajnie nudny, a uprawianie go w naszych warunkach bywa mimo wszystko karkołomne finansowo. Co więcej, jeśli miałabym wybrać jakąkolwiek dyscyplinę polegającą na wbijaniu piłeczki do dołka to szczerze prędzej zdecydowałabym się na którąkolwiek z odmian bilarda. A jakoś zminiaturyzowany karciany golf daje się lubić. Nie jest może tak elitarny i dystyngowany jak jego pierwowzór, ale stanowi fajną odskocznię od „dużych i poważnych” gier. Dodatkowo w przeciwieństwie do prawdziwego golfa oferuje chociaż w niewielkim stopniu możliwość negatywnej interakcji poprzez takie wybieranie kija i oferowanego przez niego dystansu aby nieco uprzykrzyć życie przeciwnika (zwłaszcza, że ów przeciwnik jest zobligowany do tego by unikać posyłania swojej piłeczki na pole już zajęte). Niestety minus dla Famous Fairways za to, że mimo wszystko  w moim odczuciu łatwiej jest o remis niż o wyraźną przewagę jednego z graczy – gra przez to może się w sztuczny sposób nieco przedłużać do momentu aż komuś powinie się noga. Jeśli w zamian wziąć pod uwagę formę i wykonanie, które nie odbiegają od całej serii najmniejszych gier sportowych, a które stoją na naprawdę wysokim poziomie mogę ocenić Famous Fairways na 6/10.

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo:

Famous-Games-Co

Wydawca Famous Games Co.
Ilość graczy 2
Wiek 13+
Czas gry ok 30 min
Cena 6,99 $
Zawartość pudełka
  • instrukcja
  • 11 kart
Nasza ocena
6 out of 10 stars (6 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *