The World’s Smallest Sports Games – Famous Fastballs

famous fastballsW serii The World’s Smallest Sports Games zostało wydanych 6 gier karcianych podzielonych na 3 kategorie jeśli chodzi o poziom trudności. Gry te są niewielkie i spokojnie mieszczą się w portfelu, torebce czy kieszeni plecaka. Poza kilkunastoma kartami zwykle do gry potrzebujemy pensów czy jakiś innych niewielkich monet, guzików czy pionków. Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej jest to już 3 edycja tych gier co świadczy o ich popularności i opłacalności wydawania na nowo. Zaczniemy od gier dla początkujących, a na pierwszy rzut przedstawiamy – Famous Fastballs.

Jest to pierwsza gra z poziomu łatwego i przedstawia grę w baseball. Niewielkie kartonowe opakowanie kryje w sobie instrukcję i 11 kart. Wydaje się to niewielką ilością, ale w wypadku gier z tej serii w zupełności wystarcza. Poza kartami będą nam potrzebne znaczniki, autorzy polecają monety pensowe, ale można je zastąpić dowolnymi znacznikami byle dało się nimi zaznaczać wyniki dwóch osób.

Baseball 2

Grę zaczynamy od przygotowania kart. Najpierw układamy karty przedstawiające tory gości, gospodarzy, auty i rundy. Pod nimi ląduje karta z boiskiem a na niej 4 znaczniki. Po prawej stronie boiska umieszczamy kartę miotacza, a po lewej pałkarza. Pod spodem kartę ze ściągą co się dzieje w zależności od znaku gracza. Znak polega na wyciągnięciu przed siebie zaciśniętej pięści lub otwartej dłoni. W zależności od sytuacji przy dwóch otwartych dłoniach przemieszczamy zawodników o jedną bazę, przy różnym wyniku tzn pięści i otwartej dłoni mamy aut a przy dwóch pięściach uderzenie i w tym wypadku przechodzimy do kolejnej karty pomocy. Aby z niej skorzystać każdy z graczy wyciąga przed siebie odpowiednią ilość wyciągniętych palców (od zera do trzech), a po zsumowaniu palców obu graczy odczytujemy zdarzenie na karcie pomocy.

Baseball

Famous Fastballs czerpie całkiem sporo z zasad baseballu. W praktyce oznacza to, że rundy rozgrywamy na przemian – raz po stronie drużyny gości występuje pałkarz i drużyna ta gra w ataku próbując zdobyć kolejne bazy i home run, za który otrzyma punkt, zaś w następnej rundzie drużyna ta wystawia miotacza, broni się i starając się wyautować przeciwników udaremnia ich próby zdobywania punktów.

Na pierwszy rzut oka gra prezentuje się dość dziwnie – małe pudełko z kilkunastoma kartami i nic więcej. Ze swojej strony przyznam, że tematyka sportowa w grach mi nie przeszkadza, ale baseballu nie rozumiem po prostu. Gra sama w sobie jest przyjemna i można się nieźle zdenerwować przy poszczególnych losowaniach bo strategia to jedno, bo wiemy co chcemy uzyskać, ale nie zawsze przeciwnik chce współpracować. Jakość wykonania jest na wysokim poziomie, grafiki są proste ale czytelne, bez zbędnych rzeczy. Wykonanie kart też jest porządne. Cena stanowi niejaką przeszkodę, ale to jak zawsze przy zagranicznych tytułach kiedy płacić trzeba w dolarach czy euro, w przeliczeniu na nasze 7 dolarów to sporo pieniędzy i płacenie ich za 11 kart dla wielu mija się z celem, ale jakby cenę dostosować do naszych polskich zarobków można by zyskać sporą rzeszę fanów nie tylko tej gry, ale całej serii kieszonkowych sportów. Pierwszą grę z tej serii oceniam na 6/10.

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo:

Famous-Games-Co

Wydawca  Famous Games Co.
Ilość graczy  2
Wiek 13+
Czas gry  ok 30 min
Cena 6,99 $
Zawartość pudełka
  •  instrukcja
  • 11 kart
Nasza ocena
6 out of 10 stars (6 / 10)

1 myśl w temacie “The World’s Smallest Sports Games – Famous Fastballs

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #437 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *