The World’s Smallest Sports Games – Famous Forehand

Famous ForehandFamous Forehand jest drugą pozycją na poziomie beginer w serii najmniejszych gier sportowych na świecie. I tak samo jak w przypadku poprzedniej pozycji będącej karcianym odpowiednikiem baseballu, tym razem mamy do czynienia z tenisem. Gra ta składa się tylko z 11 kart do których potrzebować będziemy jeszcze jednego znacznika (np. monety), kartki papieru i czegoś do pisania.

Grę zaczynamy od przygotowania tabelki wyników oraz poprzez rzut monetą ustalamy kto serwuje, przy czym ten sam gracz serwuje przez całą pojedynczą grę. Gracz ten umieszcza monetę (znacznik) na żółtej linii na karcie oznaczonej napisem „serve left”, następnie  tasuje karty przedstawiające fragmenty kortu tenisowego rozdaje sobie i przeciwnikowi po 4 karty, które kładą przed sobą zakryte.

tennis 1

Należało by jeszcze krótko przybliżyć co znajduje się na kartach. Jak już zaznaczyłam, każda z kart przedstawia połówkę kortu tenisowego. Przychodzące piłki mogą wylądować w 5 miejscach, oznaczonych na kartach poprzez ciemniejsze kółka, natomiast dana karta pozwala nam reagować na 2 z tych miejsc, w nich zamiast zaciemnień są piłki tenisowe. Żółte strzałki wskazują cel powrotny piłki, po odbiciu przez nas, przy czym gdy strzałka jest pojedyncza, oznacza to słabsze uderzenie, w wyniku którego piłka wyląduje w pierwszym rzędzie, natomiast strzałki podwójne kierują piłkę z większą siłą do rzędu drugiego. W rogach każdej karty dla ułatwienia są miniatury całości kortu, które pokazują konkretne miejsca docelowe odbitej piłki.

tennis 2

Teraz można rozpocząć grę. Zaczynając od gracza serwującego gracze tam i z powrotem „odbijają piłkę” zagrywając karty, dzięki którym z powodzeniem mogą odbić przychodzące piłki. W trakcie gry za pomocą monety zaznaczamy ostatnie położenie piłki na boisku. Każda kartę z ręki możemy użyć tylko raz i zagrywając ją kładziemy ją na poprzedniej.

tennis 3tennis 4tennis 5

Pierwszy gracz, który nie jest w stanie z sukcesem odbić piłki poddaje się i jego przeciwnik otrzymuje punkt. Teraz gracz serwujący obraca kartę serwu na stronę z napisem „serve right” i jak wcześniej tasuje i rozdaje pozostałe karty. Aby wygrać pojedynczą grę trzeba zdobyć przynajmniej 4 punkty, przy czym należny mieć przynajmniej 2 punkty więcej od przeciwnika. Grę rozgrywamy kilka razy, po to aby zrównoważyć przewagę jaką ma gracz serwujący w danej partii.  Aby wygrać mecz należy wygrać 2 gry więcej niż przeciwnik.

tennis 6tennis 7tennis 8

Gra jest niewielka jak przystało na gry kieszonkowe. Karty wykonane są porządnie, a grafiki oddają to co powinny i są czytelne.  Dobrym rozwiązaniem są umieszczone w rogach ściągi, pokazujące gdzie poleci piłka, ale już po kilku partiach przestają być one potrzebne. Rozgrywka jest fajna i szybka, nie mamy tu skomplikowanych zasad i można rozegrać naprawdę sporo partii po sobie. Choć wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby danie większej ilości kart, nawet drugie tyle było by dobrym rozwiązaniem. Zwiększyło by to różnorodność kart jakie mogą trafić się nam na rękę i trochę urozmaiciło rozgrywkę,  bo w tej wersji szybko można nauczyć się wszystkich kart na pamięć i wiedzieć co ma na ręce przeciwnik. Odstrasza tylko cena gdyż 6 $ za 11 kart (przy czym tylko 9 kart służy do gry, a 2 to instrukcja) to dalej sporo jeśli zarabiasz w złotówkach. Jednak jeśli ktoś lubi gry sportowe i ma wolne fundusze to polecam zaopatrzyć się w tenis. Grę oceniam na mocne 6,5/10.

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo:

Famous-Games-Co

Wydawca Famous Games Co.
Ilość graczy 2
Wiek 13+
Czas gry ok 30 min
Cena 6,99 $
Zawartość pudełka
  • instrukcja
  • 11 kart
Nasza ocena
6.5 out of 10 stars (6,5 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *