Top Billing. The Movie Making Card Game

TopBillingLogoNiedawno otrzymaliśmy do recenzji gry od wydawnictwa Third Eye Games. Jedną z nich jest gra karciana Top Billing The Movie Making Card Game. Jak sama nazwa wskazuje gra polega na tworzeniu filmów. Gra dostępna jest w wersji print-and-play pdf oraz w wersji wydrukowanej gotowej do grania.

Dostajemy 108 kart, na które składają się karty producentów, scen, aktorów, planu filmowego, rekwizytów, wydarzeń, katastrof oraz karty veto.

W grze wcielamy się w producentów filmowych, którzy konkurują ze sobą aby zrealizować swoje pomysły i mieć jak największy wpływ na tworzony film i zdobyć tytuł producenta wykonawczego i tytułowy Top Billing. Zaczynamy od przygotowania kart. Karty aktorów, planu filmowego, rekwizytów, wydarzeń, katastrof oraz karty veto tworzą talię studia natomiast karty scen tworzą talię scenariusza. Każdy gracz wybiera/losuje kartę producenta w którego się wcieli. Obie talie tasujemy, z talii studia ciągniemy karty aż nie wyciągniemy karty aktora, która umieszczamy w centralnym miejscu stołu – będzie to Gwiazda naszego filmu, której nie możemy usunąć z gry oraz musi być wykorzystana we wszystkich scenach.  Ponownie tasujemy talię studia i rozdajemy karty, po 5 dla każdego gracza, chyba że karta jego producenta mówi inaczej (Aktor/Producent dostaje 3 karty). Następnie ciągniemy 3  karty scen i układamy je pod kartą Gwiazdy. Teraz możemy rozpocząć grę. W swojej turze ciągniemy 1 kartę oraz możemy zagrać dwie karty. Jeżeli któryś z graczy spełnia wymogi przedstawione na jednej z wystawionych kart scen może dodać ją do filmu, jednak przed tym musi wyjaśnić jak aktorzy, użyte rekwizyty oraz sceneria pasują do tworzonego filmu oraz jak ta scena łączy się z poprzednią.  Tworząc scenę podliczamy gwiazdki znajdujące się na użytych w niej kartach.  Grę kończymy w momencie, gdy każdy z graczy stworzył 2 sceny, wygrywa oczywiście ten, który zdobył najwięcej punktów. Otrzymuje on zaszczyt bycia Producentem Wykonawczym oraz jego zadaniem jest wymyślenie jak film się zakończy.

Top Billing

Jest to ciekawa pozycja, zwłaszcza dla osób lubiących gry fabularyzowane. Świetnie nada się na spotkania ze znajomymi, dając sporo zabawy. Jedną z rzeczy do których można by się przyczepić są grafiki, na większości kart praktycznie ich brak, są jedynie gwiazdki pokazujące wartość punktową karty… ale tak naprawdę jest to plus tej gry. Możemy puścić wodze fantazji, karty nic nam nie narzucają. Tworząc scenę mogą w niej grać nasi ulubieni czy też znienawidzeni aktorzy lub możemy ich wymyślić, albo nawet umieścić w niej znajomych. Pod kwiatami może kryć się bukiet róż jak i wiązanka pogrzebowa, samochód może być najnowszym modelem jak i starym gratem – wszystko pozostawione jest naszej wyobraźni.  Oczywiście można grać ograniczając fabularyzację lub z niej rezygnując, jednak wtedy gra wiele traci. Wada gry jest jej cena, która jest stosunkowo wysoka, jak na wersje print-to-play.  Ogólnie gra może ode mnie dostać 6+/10.

 Grę do recenzji otrzymaliśmy od wydawnictwa Third eye games logo

Wydawca Third Eye Games
Ilość graczy  2 – 5
Wiek  12+
Czas gry 11 ok 90 min
Cena 15,99$
Zawartość pudełka
  • 21 Scenes
  • 18 Actors
  • 20 Sets
  • 20 Props
  • 16 Events
  • 2 Vetos
  • 6 Disasters
  • 5 Producer Cards
Nasza ocena
6.5 out of 10 stars (6,5 / 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *