Wolsung SSG

wolsung podrecznikWszechobecne obłoki unoszącej się pary, zgrzyt zębatek, dudnienie tłoków, zapach oleju, smarów i przygody…

Tym razem w nasze ręce trafił Wolsung SSG wydany przez Micro Art Studio, z którym mieliście okazję zapoznać się chociażby w naszym wywiadzie.

Wolsung SSG jest figurkową grą bitewną osadzoną w realiach świata pary, gdzie będziecie mogli stanąć na czele jednego z klubów i poprowadzić go do zwycięstwa na polu bitwy. Ciężko wyszczególnić zestawy, bo można je modyfikować na różne sposoby. Jedną z ciekawszych propozycji na start był pakiet na Kickstarterze przeznaczony dla dwóch osób. Obejmował on dwa komplety po 5 figurek z wybranych klubów, talię kart, kości i inne niezbędne do gry elementy.

wolsung figorkiwolsung podrecznik 1

Opisywać zawartość – cóż to już zależy od tego na co się zdecydujemy. W każdym z trzech klubów znajdziemy bardzo szczegółowe modele, które na pewno dopasujemy nie tylko do swojego stylu gry, ale też wizualnego gustu. Marzy Wam się steampunk w wydaniu orientalnym – Triada Lotosowego Smoka na pewno przypadnie Wam do gustu, wolicie coś bardziej europejskiego – arystokratyczny Klub Jesionu i Dęba przyjdzie z pomocą, a może coś bardziej zmechanizowanego – jeśli tak, pewnie odnajdziecie się w Klubie Wynalazców. Zasady gry, specyfikacje figurek jak i wytłumaczenie krok po kroku rozgrywki znajdziemy w bogato ilustrowanym podręczniku. Znajdziemy w nim również opisy wszystkich ras występujących w grze, jak i opisy poszczególnych klubów czy bohaterów.

Orc TraderOrc FishermanMr ChengLab Golem 1Alice Tinkerly

Rozgrywkę zaczynamy od wybrania swojego klubu i ustalenia na ilu bohaterów będziemy grać. W zależności od ilości bohaterów będziemy dysponować inną ilością funduszy, za które wynajmiemy pomocników, czy kupimy wyposażenie przydatne nam w scenariuszu. Kiedy mamy ustalony scenariusz możemy rozłożyć makiety na stole pamiętając o spełnieniu zasad pokrycia terenu. Dokładnie opisane są one w podręczniku, więc nie ma sensu ich tu przytaczać. Rozstawiamy swoje jednostki po przeciwnych stronach planszy i zaczynamy bitwę. Na początku swojej tury gracz dobiera karty według zasady: 3 karty plus dodatkowa karta za każdego wystawionego bohatera. Następnie gracze odrzucają karty tak, aby zostało im na ręce 3 sztuki plus ilość bohaterów. W dalszej kolejności gracze aktywują modele według ich inicjatywy, ewentualnie zagrywają karty aby użyć akcji specjalnych. Karty mogą nam posłużyć do przejęcia akcji i wykonania ruchu przed graczem, którego kolej miała właśnie nastąpić. Można również modyfikować nimi działania modeli wywołując bohaterski ruch, podczas którego można do pewnego stopnia ignorować ograniczenia terenu, czy bohaterski czyn pozwalający na bardziej efektywne walki tak strzeleckie jak i wręcz. W czasie aktywacji model może wykonać określoną ilość akcji. Od nas zależy czy będzie to ruch, atak, rzucanie zaklęcia, czy któraś z innych dostępnych danej postaci akcji. Reszta akcji specjalnych opisana jest dokładnie w podręczniku, którego lekturę pozostawiam Wam. Wygrywa oczywiście gracz, który zneutralizuje pierwszy drużynę przeciwnika lub wykona inny ustalony cel. Możemy grać również na zasadzie kampanii gdzie rozwijamy nasze postaci i ze scenariusza na scenariusz są one coraz potężniejsze. Możliwości mamy mnóstwo.wolsung 4

wolsung 2

Podsumowując – samą grę ciężko ocenić, bo to zależy czy lubi się gry figurkowe. Na duży plus jest to, że nie potrzebujemy tu kupować dużej ilości modeli aby móc zagrać. Do podstawowej gry wystarczy nam jeden bohater i dwaj pomocnicy. Przy zestawie dla dwóch osób da nam to minimum 6 figurek, które wystarczą aby spróbować swoich sił. A porównując cenę do jakości jest ona na dobrym poziomie, szczegółowość modeli jest zaskakująca, zważywszy na ich wielkość. Nie dopatrzyłem się żadnych nadlewek czy niedociągnięć. Są one na pewno gratką dla osób lubiących malować figurki. Ja niestety nie ma talentu do tego dlatego ograniczyłem się do sklejenia modeli, co jednak nie umniejsza zabawy z gry. Bardzo na plus jest również wykonanie podręcznika. Jest on bogato ilustrowany, a dzięki porządnym zdjęciom z przykładami rozgrywki na pewno ułatwi zrozumienie wielu aspektów gry. Fani gier bitewnych i świata Wolsunga odnajdą w tej grze wiele godzin zabawy, a ja ze swojej strony grę oceniam na mocne 6+/10.

Grę do recenzji przekazało

MAS_sq

 

Wydawca  Micro Art Studio
Ilość graczy 2+
Wiek  14+
Czas gry od 30 min
Cena ok 35 zł za figurkę
Zawartość pudełka
  • Figurka
  • podstawka do figurki
Nasza ocena
6.5 out of 10 stars (6,5 / 10)

1 myśl w temacie “Wolsung SSG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *